Style Taneczne


Aktualizacje dostępne na naszej nowej stronie: Podstawowe pojęcia oraz zasady dotyczące organizacji i przebiegu Powwow --- Etykieta Powwow oraz Kalendarz europejskich Powwow

MEN'S TRADITIONAL DANCE.
Północne tańce tradycyjne mają bezpośredni związek z wojennymi stowarzyszeniami wojowniczych plemion. Ubiory przez długie lata uległy transformacji, pewne elementy jednak pozostały. Istotną rolę odgrywają tu ozdoby z piór, które dawniej wojownicy otrzymywali za osiągnięcia wojenne. W tańcu tancerze ukazują tropienie śladów czy powstrzymywanie wrogów. Taniec ponadto składa się z dwóch stylów tanecznych:

CROW HOP - można go tańczyć na dwa sposoby: w pierwszym tańczy się płasko dostawiając tylko piętę do podłogi; druga wersja to kombinacja skoków i podskoków. W obu wersjach wykonuje się figury w przysiadzie oraz niektóre ruchy ze stylu Snake Up. Elementy tego tańca zostały adoptowane do innych stylów.

SNEAK UP - ten styl pochodzi z Południowej Dakoty (Lakota). Tancerze wykonują figury potrząsając całym ciałem oraz unosząc ciało w dół i w górę. Jest to taniec bardzo dynamiczny. Podczas tańca tancerze nigdy nie tańczą wstecz, gdyż to symbolizuje słabość.

GRASS DANCE
Taniec, któremu przypisuje się początki pow wow. Spopularyzowany w końcówce XIX wieku przez plemiona Wielkich Równin. Sam strój zresztą ma wiele z równinami wspólnego - zrobiony jest z materiałów dostępnych na trawiastych preriach. Tancerze trawy noszą frędzle na koszulach, nogawicach, fartuchu. Podczas tańca poruszają płynnie całym ciałem. Głowa, ręce, ramiona i biodra są w ciągłym ruchu, tak aby żaden frędzel nawet na chwilę się nie zatrzymał. Jest to jeden z najstarszych, ciągle wykonywanych tańców.

MEN'S FANCY DANCE
Symbol nowoczesnego pow wow. Taniec ten jest kombinacją kilku stylów wywodzących się z tradycji zarówno północnych jak i południowych plemion. Stroje tancerzy Fancy są wyjątkowo kolorowe. Znakiem rozpoznawczym są dwie turniury na plecach tancerza i dwa wianuszki z piór na jego ramionach. Fancy Dance tańczony jest głównie przez młodych ludzi, gdyż jest bardzo ekspresyjny a momentami wręcz akrobatyczny.

MEN'S STRAIGHT DANCE
Taniec wykonywany głównie na południowych pow wow. Nazywany jest Tańcem Dżentelmena. Tancerze w pełnych wdzięku ruchach naśladują ptaki: tropiące, polujące, poruszające się i szybujące majestatycznie. Strój znacznie różni się od tradycji północnych - tancerze nie noszą charakterystycznych dla stylu północnego turniur na plecach.

WOMEN'S SOUTHERN CLOTH
Pełen wdzięku taniec kobiecy. Tancerki tańczą uginając kolana, wykonując ruchy w górę i w dół. Podczas tańca kroczą do przodu i kłaniają się przy mocniejszych uderzeniach bębna. Ubiory tancerek są zróżnicowane - widać w nich wpływy plemienne. Na powierzchni sukienki rozmieszczone są pojedyncze wzory. Suknie szyte są z materiału. Tancerki noszą legginsy i mokasyny, przez lewe ramie przerzucony mają szal, w prawej ręce trzymają wachlarz.

WOMEN'S BUCKSKIN DRESS
Taniec charakteryzujący się dużą powściągliwością i stoicyzmem. Tancerki ubrane są w starannie wykonane, ozdobione paciorkami suknie z wyprawionej skóry z frędzlami zwisającymi od ramion do samej ziemi. Frędzle podczas tańca kołyszą się w przód i w tył w rytmie bębna. W prawej ręce trzymają wachlarz przez lewą przerzucony jest szal.

WOMEN'S FANCY SHAWL DANCE
Najmłodszy spośród wszystkich tańców pow wow. Jego początki sięgają lat 50 - tych XX wieku. Taniec zwany czasami Tańcem Motyla, a to z powodu charakterystycznego, pełnego gracji, płynnego kroku mającego oddać wrażenie, że tancerki poruszają się jak motyle. Tancerki noszą na sobie starannie wykonany, wyszywany paciorkami strój z piękną chustą ozdobioną długimi frędzlami.

WOMEN'S JINGLE DRESS
Taniec wywodzący się z uzdrawiających tradycji plemienia Odżibwa. Tak strój jak i taniec pokazują kobietę w trakcie wizji rozpoznawalnych tylko dla niej. Po zrobieniu sukni tancerka tańczy swoje sny a taniec ma dla niej moc uzdrawiającą. Z czasem na tej bazie utworzono kategorię taneczną pow wow. Suknia do tego tańca ozdobiona jest min. 200 dzwoneczkami wykonanymi z pokrywek puszek od tytoniu, uformowanych w stożki.

INTERTRIBAL DANCE
Ten taniec międzyplemienny jest śpiewany dla każdego. Powstał, kiedy plemiona zaczęły zapraszać się wzajemnie i wspólnie tańczyć. Dziś w tańcu biorą udział wszystkie szczepy i zaproszeni ludzie, bez względu na to w jakiej kategorii tanecznej występują, czy mają strój czy też nie, wszyscy bawią się w rytmie bębna.

ROUND DANCE
To taniec przyjaźni. Jest jednym z najstarszych stylów tanecznych. Do uczestnictwa w nim zapraszani są wszyscy. Wykonuje się go tańcząc po okręgu akcentując krok lewą stopą. Czasami uczestnicy trzymają się za ręce.

THE COUPLE'S TWO - STEP
Jest tańcem, który można tańczyć parami. Tancerze poruszają się zgodnie ze wskazówkami zegara po okręgu trzymając za ręce partnera (partnerkę) lub trzymając się nawzajem za ręce tworząc wielki okrąg. THE COUPLE'S TWO - STEP określany jest jako Ladies' choice (damski wybór) w tym znaczeniu, że to panie wybierają swoich partnerów. Jeżeli partner odmówi spuszcza wzrok i płaci pieniądze za odmówienie kobiecie tańca.

TEAM DANCING
Jak sama nazwa wskazuje jest to kategoria dla grup tancerzy. Bardzo ważna jest tu synchronizacja podczas występu. Grupa oceniana jest za harmonię i ilość popełnionych błędów. Taniec ten wymaga wielu prób, ale wzięcie w nim udziału jest dla tancerza wielkim zaszczytem.

TINY TOTS
Taniec przeznaczony dla dzieci do lat 4. W tej kategorii nie ma nagród pieniężnych. Dzieci tańczą dla samego wzięcia udziału i zaczynają uczyć się kroków tanecznych. Taniec ten ma przede wszystkim na celu podtrzymanie tradycji poprzez propagowanie jej wśród najmłodszych a także przygotowanie ich do ewentualnych występów konkursowych w przyszłości.

HOOP DANCE
Taniec obręczy jest konkurencją pokazową. Tancerz wykorzystuje w nim elastyczne obręcze. Obręcze są okrągłe przez co symbolizują dary świata, ruch czasu, cykl pór roku i fakt, że wszyscy ludzie mogą być połączeni. Wykorzystując je tancerz prezentuje rozmaite figury, przy których pomocy opowiadana jest jakaś historia, przedstawiane są obrazy. Hoop Dance jest tańcem bardzo dynamicznym, muzyka ma szybkie tempo i akcentowana jest mocnymi uderzeniami.

Opracowanie:
Gosia i Paweł Hinc; Czarek Brzeziński

Ilość osób obecnych teraz na stronie:


Wróć do strony Pow Wow | Wróć do strony głównej


stat4u
Copyright by Dariusz Lipecki