(1kB)(1kB) (1kB)
(1kB)
HOME POW WOW KRONIKA GALERIA O NAS OFERTA KONTAKT LINKI
(1kB) (1kB) (1kB)
(1kB)
(1kB) (1kB) (1kB)
Dzisiejsza data:

 




 
 
 
 
 
(1kB) (1kB) (1kB)
(1kB)
(1kB) (1kB)

Trochę historii zespołu Huu-Ska Luta

(1kB)

Indianie Ameryki Północnej. Indiańskie tańce Powwow.
Mobilna wioska indiańska - Indianie Huu-Ska Luta Raven z Torunia

Zespół Huu-Ska Luta , działa od 1998 roku i należy do ścisłej czołówki w tego rodzaju działalności w Polsce. W tym okresie wzięliśmy udział w ponad 1300. udanych imprezach na terenie całego kraju.

Członkowie Huu-Ska Luta od ponad dwudziestu pięciu lat są uczestnikami Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Nasza działalność ma na celu przybliżenie polskiemu społeczeństwu pięknej i ciekawej kultury tubylczych narodów Ameryki Północnej poprzez taniec, zabawę i integrację.

Od 2002 roku bierzemy czynny udział w rozwoju, organizacji i prowadzeniu polskich Pow Wow - Festiwali pieśni i tańca Indian Ameryki Północnej .

Zespół specjalizuje się w pokazach tradycyjnych indiańskich tańców Pow Wow.

Siłą naszych występów jest prawdziwa pasja - nie jesteśmy aktorami. Własnoręcznie wykonujemy regalia i elementy strojów do tańca.

Pokazy tańców odbywają się w scenografii wioski indiańskiej , złożonej z namiotów Tipi - domostw charakterystycznych dla indiańskich plemion z Wielkich Równin Ameryki Północnej .
Nasza wiedza na temat Indian Ameryki Pólnocnej jest ciągle wzbogacana nie tylko dzięki materiałom źródłowym, ale również przez bezpośredni kontakt z samymi Indianami.

Tworząc wioskę indiańską staramy się zawsze oddać jej właściwy wygląd i historyczny charakter.
Namioty Tipi wyposażone są w wiele przedmiotów codziennego użytku : siedziska, ścianki, skóry, posłania, ozdoby, bębny i inne instrumenty, różnego rodzaju broń ( tomahawki, pokrowce na noże, tarcze, karabiny, włócznie, łuki i kołczany ) stroje męskie, kobiece i dziecięce typowe dla plemion z Równin XIX wieku , torby z surowej skóry typu parfleche, torby podróżne, dziecięce nosidełko itp). Stroje i wyposażenie wykonane są ręcznie z naturalnych surowców, według kanonów sztuki indiańskiej .
W czasie trwania spotkań propagujemy kulturę indiańską przez prowadzenie konkursów, gier i zabaw oraz rozmów z zainteresowanymi uczestnikami.



 Copyright by Paweł Lipecki Aktualne TERMINY występów zespołu. Sezon 2024  Copyright by Paweł Lipecki


Zapraszamy do odwiedzin naszej strony-wizytówki wioska-indianska.pl


Jak to się wszystko zaczęło ...

Historia, tradycja, rękodzieło oraz współcześność Indian Ameryki Północnej zajmowała nas od bardzo dawna. Oczywiście nie znaliśmy się od zawsze ale wszyscy pochodzimy z tego samego miasta - Torunia. Poznaliśmy się w różnych miejscach i różnym czasie, ale wspólne zainteresowania, chyba można tak powiedzieć, ściągnęły nas do siebie. Tak czy inaczej po kilku latach wspólnej znajomości postanowiliśmy podzielić się naszymi zainteresowaniami z innymi i zorganizowaliśmy spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej, pod nazwą "Szanujmy Matkę Ziemię".
Działo się to we wrześniu 1998 roku. W toruńskim ogrodzie zoobotanicznym zbudowaliśmy mini - wioskę indiańską, zaprosiliśmy tancerzy i wystawców rękodzieła. Impreza ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem i... zaowocowała powstaniem toruńskiej grupy HUU-SKA LUTA.

Zachęceni zabraliśmy się do organizowania naszego zespołu, powstały pierwsze indiańskie stroje a wraz z nimi - nazwa zespołu (HUU-SKA LUTA - czerwone leginsy w języku Indian Lakota). Nazwa wzięła się stąd, iż w owym czasie w całym Toruniu nie można było dostać flauszu w innym kolorze, a z niego właśnie szyliśmy sobie leginsy. Tak więc w czekającym nas debiucie wszyscy mieliśmy jednakowe nogawice. Chcieliśmy zrobić kolejny krok. Do tej pory we wszystkich spotkaniach braliśmy udział jako organizatorzy, zapraszaliśmy zespoły, wystawialiśmy kramik z indiańskim rękodziełem, aż nadszedł czerwiec 1999 roku.

Wtedy to odbyło się II spotkanie pod nazwą "Szanujmy Matkę Ziemię II ". Jak zwykle była wioska, kramik z rękodziełem i pokaz indiańskich tańców.
Tym razem jako tancerze wystąpili... członkowie zespołu HUU-SKA LUTA i był to nasz taneczny debiut. Mieliśmy wielką tremę, ponieważ co innego zorganizować pokaz, zaprosić tancerzy i popatrzeć, a co innego być oglądanym. Co by jednak nie mówić występ wypadł bardzo dobrze i do końca roku to my byliśmy już zapraszani na występy. Tańczyliśmy i bawiliśmy się w różnych miejscach w Polsce, zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Nabieraliśmy doświadczenia, stworzyliśmy pierwsze ramy naszych spotkań, tzn. pokazy tańców tradycyjnych, gry i zabawy, prelekcje, pokazy rękodzieła. Zaczęliśmy również współpracować z innymi grupami, poznawaliśmy ciekawych ludzi, rozszerzyliśmy nasz repertuar taneczny.

25 Zlot Intertrible

I tak minął kolejny rok, nadeszła zima a więc czas, kiedy wykonuję się nowe stroje, reperuje stare itd. Kolejny rok upłynął znowu na ciężkiej pracy, występowaliśmy w wielu miejscach i pojawił się nowy pomysł. Cały czas bowiem poszukiwaliśmy czegoś więcej, czegoś co jeszcze bardziej przybliżało by tą wspaniałą kulturę i podniosło atrakcyjność naszych przedstawień. Indianie przecież to nie tylko pióropusze, placki pieczone na kamieniu, strzelanie z łuku itp. Indianie mają swoją kulturę do dzisiejszego dnia i są z niej bardzo dumni. Organizują swoje wielkie święta i bawią się szczycąc się zarazem wielkim dziedzictwem swojej kultury.

POWWOW, bo o tym mowa zawsze pozostawało w sferze naszych marzeń, nie wiedzieliśmy tylko jak się do tego zabrać, a może musieliśmy do tego dojrzeć i wiele się nauczyć? Tak czy inaczej wtedy pojawił się w naszej grupie pierwszy strój i pierwszy tancerz POW WOW, Marcin "Zaic" Król. Było to wyzwanie dla całej reszty i niezwłocznie zaczęliśmy organizować nowe stroje i uczyć się nowych tańców. Tak zastał nas nowy rok 2001 i wtedy pierwszy raz wystąpiliśmy wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Nie było by może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że po tygodniu wylądowaliśmy w studiu telewizyjnym i wzięliśmy udział w nagraniu "Kręcioły". To z kolei zaowocowało zaproszeniem nas na Przystanek Woodstock.

Żary -Przystanek  Woodstock

Przez cały czas braliśmy udział w różnego rodzaju występach i pokazach. W sierpniu wzięliśmy udział w nagraniu filmu o Sat Okhu, z którym przyjaźniliśmy się od kilku lat. Odbyło się to w Wymysłowie koło Tucholi w posiadłości Państwa Kłodzińskich. Miejsce to nie było przypadkowe, mieści się tam bowiem jedyne w Polsce Muzeum Indiańskie im. Sat Okha.

Wtedy też po raz pierwszy cała grupa zaprezentowała Men's Traditional Dance, jeden z konkursowych tańców POW WOW. Bardzo nas cieszyło, że dopięliśmy wreszcie swego. Po cichu zaczęliśmy myśleć o występie na POW WOW. Oczywiście nie chodzi tu o wyjazd do Stanów Zjednoczonych, tylko o POW WOW, które organizowane są w Europie, przez ludzi takich jam my, interesującymi się tą kulturą. Odbywa się przecież mnóstwo takich imprez, zapraszani są rdzenni Amerykanie i bawią się wspólnie z uczestnikami. Nie jest to jednak takie proste, pojechać i zatańczyć.

Wymysłowo k/Tucholi

Szczęście jednak nas nie opuszczało. Zaprzyjaźniona z nami grupa śpiewaków ze Śląska MAKA SAPA WICASA otrzymała zaproszenie do Niemiec. Mieli zagrać i zaśpiewać. Oczywiście wykorzystali swoją szansę, wypadli wspaniale. W zgłoszeniu jednak oznajmili, że przyjadą z tancerzami.
I tak właśnie znaleźliśmy się w lutym 2002 roku w Rathenow , na pierwszym niemieckim festiwalu POW WOW w tym roku. Relację z tego Powwow znajdziecie w tym miejscu.

Realizując kolejne przedsięwzięcia niespodziewanie otrzymaliśmy "dziwną" dla nas propozycje a mianowicie udział w nagraniu teledysku. Pomimo mało sprzyjającej aury na toruńskim poligonie powstała mini wioska indiańska, która była scenografią do utworu "Oto Jestem" zespołu SAMI ze Śląska. Zarówno muzycy jak i członkowie naszej grupy bawili się swietnie. Niespodziewanym efektem współpracy był udział w koncercie "Premiery 2002" podczas 39 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a nagrany wcześniej teledysk "Oto Jestem" gościł przez kilka tygodni na łamach TVP 1
W ciągu trzech dni przeżyliśmy niesamowitą przygodę. Występ na dużej scenie był nie lada wyzwaniem z którego to wyszliśmy obronną ręką. Trema nas nie zjadła !!! Bardzo miło było osobiście poznać wielu znanych i lubianych ludzi ze światka artystycznego.

W listopadzie 2002 stało się coś niesamowitego. A mianowicie Marcin "Zaic" Król z Huu-Ska Luta zrealizował swoje marzenia i podjął się organizacji I Ogólnopolskiego Pow Wow.
Odbyło się ono w Katowicach, a w przygotowaniach uczestniczyli również Bogdan Płonka z zespołem Maka Sapa. Było to bardzo ważne wydarzenie w polskim światku indianistycznym.

Od 2002 roku bierzemy czynny udział w rozwoju, organizacji i prowadzeniu polskich Pow Wow - Festiwali pieśni i tańca Indian Ameryki Północnej .

TV Polsat - BAR 2

W grudniu na zaproszenie uczestniczki reality show "BAR 2 " Dobrusi Zych - Henner oraz firmy ATM ( realizator programu ) zaprezentowaliśmy kulturę Indian Ameryki Północnej w Telewizji Polsat.
Do występu zaprosiliśmy również zespół śpiewaków Maka Sapa z Katowic.

Rok 2003 rozpoczęliśmy od udziału w warszawskiej Sesji PRPI poświęconej pamięci "indiańskiej Babci" Stefanii Antoniewicz, a zorganizowanej przez rodowitego toruńczyka Arkadiusza J. Kilanowskiego.

W styczniu dzięki staraniom Tomasza Jaworskiego "Falona" wzięliśmy udział w programie Kuby Wojewódzkiego - TV Polsat.

Wiosenne Pow Wow Toruń

W kwietniu 2003 przyszedł czas na Wiosenne Pow Wow w Toruniu. zobacz Galerię. Jeżeli w Toruniu to oczywiście organizatorami musieli być ludzie z naszego zespołu.
II Ogólnopolskie Pow Wow potwierdziło integracyjną ideę festiwalu i utwierdziło nas w tym, że warto wprowadzić tego rodzaju imprezy do kalendarza spotkań PRPI.

Na Wiosennym Powwow w Toruniu , obecny był "duchowy Dziadek" i nauczyciel Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian Stanisław Supłatowicz .

Sat Okh pozwolił wszystkim uczestnikom Powwow nacieszyć się swoją osobą. Na swój sposób pożegnał się z nami, a 03 lipca 2003 odszedł na drugą stronę tęczy.

We wrześniu 2003 wzięliśmy udział w "Indian Summer" - IX Festynie Archeologicznym w Biskupinie . Kto wtedy nie dotarł do Biskupina, to ma czego żałować :)

Jesienią 2003 roku zakończył się pierwszy - pięcioletni i entuzjastyczny - etap powstawania i krystalizowania się składu oraz profilu działalności zespołu HUU--SKA LUTA.


Począwszy od 2004 roku, zespól nawiązał współpracę z wieloma agencjami artystycznymi i reklamowymi oraz organizatorami różnego rodzaju spotkań integracyjnych, pikników Country, festynów, imprez zakładowych, kulturalnych i szkolnych. Współpraca ta owocuje dużą ilością występów oraz obsługiwanych imprez masowych. W niektórych przypadkach są to imprezy cykliczne, odbywające się corocznie.

W okresie pierwszego dziesięciolecia działalności HUU - SKA LUTA "najwierniejszym zleceniodawcą" zespołu był RANORES Zdzisław Wszołek. Współpracę rozpoczeliśmy w 1999 roku. To między innymi dzięki niemu mieliśmy mozliwość propagowania kultury Indian Ameryki Północnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach, muzeach oraz Domach Kultury.
Wraz z rozwojem polskich Powwow i rozmowach o ich przyszłoœci, zdecydowaliśmy się przenieść edycję Wiosennych Powwow do Uniejowa. Ranoresa wspieraliśmy organizacyjnie i programowo podczas kolejnych Wiosennych Festiwali Powwow (2005, 2006, 2007 , 2008, 2009, 2011, 2012, 2013), a od 2014 roku wspieraliśmy Szinę i Masandra (dzieci Ranoresa) - (2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019). Ranores miał również nasze wsparcie podczas dwóch Zlotów Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian XXVII - 2003 i XXX - 2006 w Uniejowie, których byliśmy współorganizatorami.

Przez cały okres naszej działalności nie zapominamy o imprezach Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Bierzemy czynny udział przy organizacji halowych i plenerowych Pow-Wow , Zlotów PRPI oraz innych okazjonalnych spotkań.


(c) copyright by Paweł L. "Trochę naszej historii" spisali :
Paweł Hinc ( 1998-2002 ) oraz Dariusz Lipecki ( 1998-2019 )

Indianie Ameryki Północnej. Indiańskie tańce Powwow.
Wioska indiańska - Indianie Huu-Ska Luta Raven z Torunia

Występowaliśmy już w wielu miejscach dla różnej publiczności m.in.:

9. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Toruń 2001
VII Przystanek Woodstock Żary 2001
10. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Toruń 2002
13. Zimowe POW WOW w Niemczech Rathenow 2002
39. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 2002
Koncert "Odnawiamy nadzieję" - na rzecz odbudowy Centrum Zdrowia Dziecka 2003
IX Festyn Archeologiczny " Indian Summer 2003" w Biskupinie
II FESTIWAL PRZYRODY ŻUBROWISKO - Białowieża 2003
Wernisaż Wystawy Fotografii "ŚWIAT W OBIEKTYWIE NATIONAL GEOGRAPHIC" w Toruniu
12. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Bydgoszcz 2004
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Poznaniu - "Noc muzeów 2004"
III FESTIWAL PRZYRODY ŻUBROWISKO - Białowieża 2004
X Festyn Archeologiczny " Celtowie - lud Europy 2004" w Biskupinie
13. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Bydgoszcz 2005
"Muzyczne tropy Indian" Dom Sztuki Warszawa 2005
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie : Wernisaż wystawy fotografii E.S. Curtisa "Święte dziedzictwo Indian Północnoamerykańskich" 2006
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - "Europejska noc muzeów 2006"
II PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PULASKI Warka 2006
II Thunder Nations Pow Wow w Niemczech Berlin 2006
Wernisaż wystawy "Indianie Wielkich Równin " w Płockiej Galerii Sztuki 2007
III PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PULASKI Warka 2007
"Prawdziwi ludzie - rdzenni mieszkańcy obu Ameryk" Muzeum Podkarpackie Krosno 2007
13. Czeskie Pow Wow Praha 2008
7. Wiosenne Powwow w Niemczech Grimma 2008
IV PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PULASKI Warka 2008
17. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Nadarzyn 2009
20. Zimowe Powwow Ebersbach Niemcy 2009
14. Czeskie Pow Wow Kladno 2009
I Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2009
"KULTURA I SZTUKA INDIAŃSKA" Dom Kultury Żychlin 2009
"Muzyczne tropy Indian" Dom Sztuki Warszawa 2009
Wystawa "Indiański świat" Muzeum Okręgowe Piła 2009
Festiwal Indian Kolibki Adventure Park Gdynia 2009
V PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PULASKI Warka 2009
15. Czeskie Pow Wow Kladno 2010
Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy 2010
II Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2010
Toruń X Finał Seni Cup 2010
Festiwal Indian Kolibki Adventure Park Gdynia 2011
Bydgoszcz - Europejskie Lato Artystyczne 2011
15. Czeskie Pow Wow Kladno 2011
III Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2011
23. Zimowe POW WOW w Niemczech Rathenow 2012
16. Czeskie Pow Wow Kladno 2012
IV Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2012
"Dzień ursynowski na Wyścigach" Warszawa 2012
Koncert Joanne Shenandoah MCK w Bydgoszczy 2012. Pokaz tańców Powwow
24. Zimowe POW WOW w Niemczech - Taucha 2013
Kołaczkowo - Września - II Bieg Na Rzecz Ziemi 2013
V Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2013
Dzień Otwarty Muzeum Podkarpackiego w Krośnie 2013
"II Dzień ursynowski na Wyścigach" Warszawa 2013
19. Czeskie Pow Wow Kladno 2014
Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu 2014
Wystawa "Indiańskie oblicza Ameryki" Muzeum Regionalne w Wągrowcu 2014
VI Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2014
Poznań - Puszczykowo - IV Bieg Na Rzecz Ziemi 2014
20. Czeskie Pow Wow Kladno 2015
Noc Muzeów 2015 w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejcherowie
II Festiwal Kultur Indiańskich MADE IN NATIVE AMERICA w Poznaniu 23.05.2015:
Biblioteka Raczyńskich - wystawa "Indianie w książkach - Indianie w rzeczywistości"
VII Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2015
Leszno - VI Bieg Na Rzecz Ziemi 2015
Gräbendorf - 27. Winter-Powwow in Germany 2016
21. Czeskie Pow Wow Kladno 2016
15. Grimma Powwow in Germany 2016
Poznań - III Festiwal Made in Native American 2016
Wernisaż wystawy w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy 2016
Radebeul - 28. Winter-Powwow in Germany 2017
22. Czeskie Pow Wow Kladno 2017
Czantoria- Festiwal Góra kolorów i Etnopole 2017
VIII Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2017
Tczew - X Bieg Na Rzecz Ziemi 2017
Taucha - 29. Winter-Powwow in Germany 2018
23. Czeskie Pow Wow Kladno 2018
Piła - Festiwal Americana 2018
Wolsztyn IV Festiwal Made in Native America 2018
Słupsk - II Fesiwal folklorystyczny 2018
IX Indiańskie Lato Święto Alei im. Sat-Okha 2018
Altlandsberg - 30. Winter-Powwow in Germany 2019
24. Czeskie Pow Wow Kladno 2019
Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu 2019
VII PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI Warka 2019
Węgrów I Festiwal Kultur Indian Ameryki Północnej - Piknik indiański 2019
XXV Jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie Strefa "Indian Summer" 2019
28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Zakrzewo 2020
Taucha - 31. Winter-Powwow w Niemczech 2020
Węgrów - 16. Bieg Na Rzecz Ziemi :: Run For The Earth 2021
IX PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI Warka 2022
Top of the Top Sopot Festival 2022. Choreografia do utworu "Wilczy pęd"
19. Jesienne Powwow Poznań 2022
X PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI Warka 2023


Byliśmy zapraszani do udziału w różnych programach telewizyjnych takich jak:
"Kuba Wojewódzki" oraz "Bar 2" - TV Polsat; "Kręcioła" Jurka Owsiaka - TVP 2; "Zaproszenie" - TV Polonia; " 5 - 10 - 15 " - TVP 1; " Środek Świata ", " Letni Salon 3 " oraz " Cafe Lato " - TVP 3 Bydgoszcz; PODRÓŻE TV;

Braliśmy udział w nagraniach kilku teledysków polskich wykonawców muzycznych :
* Indian Summer - AINU z Poznania
* Native Rituals - AINU z Poznania
* Earth 2000 - AINU z Poznania
* Oto jestem - zespół Sami z Katowic
* Na Wojennej Ścieżce - zespół Plebania z Helu

Więcej na temat naszych występów można przeczytać i zobaczyć w Kronice , Terminach występów oraz Galerii zdjęć .


Obsługujemy m.in. :
 Huu-Ska Luta - fot. Dariusz Lipecki ( Co. )  Huu-Ska Luta - fot. Dariusz Lipecki ( Co. )

- imprezy plenerowe

- imprezy country - western

- imprezy firmowe

- festiwale folklorystyczne

- festyny historyczne

- promocje w CH

- prelekcje w szkołach

- kolonie i obozy


OFERTA ZESPOŁU

Terminy występów naszego zespołu w 2024 r.


Zapraszamy do współpracy !!!


13 Finał WOŚP TVP-3 Bydgoszcz - fot. (Co.) Dariusz Lipecki Toruń Rynek Staromiejski - fot. (Co.) Dariusz Lipecki
Indianie Huu-Ska Luta

" RAVEN "
- Dariusz Lipecki

87 - 100 Toruń, ul. Dziewulskiego 15 d / 45

GPS : 53°1'46.984"N, 18°40'11.384"E

tel. +48 607 563 104

tel. +48 56 645 31 35


e-mail : blackfoot@poczta.fm

e-mail : d.lipecki@gmail.com




 
 
idź do góry | Wróć do strony głównej
 
(1kB) (1kB)
(1kB)
(1kB) (1kB) (1kB)
Indianie
Festiwale
Powwow
























































 
 
 
 
 
(1kB) (1kB) (1kB)
 
 
Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2024 r.

Strona istnieje od 02 czerwca 2002 r.

Indianie Ameryki Północnej. Indiańskie tańce Powwow.

Wioska indiańska - Indianie Huu-Ska Luta Raven z Torunia

Copyright by Dariusz Lipecki

Najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768. Strona optymalizowana dla Mozilla Firefox

Design Copyright by ..:: LasekEurodesign 2002-2016 ::..


Indianie Huu-Ska Luta Raven. Spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej Toruń
stat4u

Free Page Rank Tool

Wioska indiańska

Indianie taniec Powwow Wioska indiańska Huu-Ska Luta